Pripravte sa na zimu a zabezpečte si kvalitnú výbavu auta

Pripravte sa na zimu a zabezpečte si kvalitnú výbavu auta, vďaka ktorej bude každá jazda zamrznutým terénom bezpečná a pohodlná. Zimné pneumatiky sú základ, no netreba zabudnúť aj na snehové reťaze.

Význam zimných pneumatík

Mnoho automobilistov sa pri výbere zimných pneu zamyslí nad otázkou, či  kúpiť celoročné alebo sezónne pneumatiky. Myslia si, že vďaka celoročným ušetria peniaze aj čas menej častým prezúvaním. Pred výberom si treba uvedomiť, že zimné pneumatiky sú prispôsobené nebezpečným podmienkam zimnej vozovky omnoho lepšie, ako celoročné. Majú oveľa kratšiu brzdnú dráhu, ich behúňová zmes je mäkšia čo zabezpečuje lepšiu priľnavosť pri nízkych teplotách – hlavne na zladovateľom povrchu. Ich dezén má posilnené záberové vlastnosti, takže zabezpečuje niekoľkonásobne lepšiu brodivosť v hlbokom alebo kašovitom snehu. Tieto atribúty jasne prevažujú nad vlastnosťami celoročných pneumatík a dokazujú, že sezónne pneumatiky – letné a zimné sú v našom podnebnom pásme lepším riešením, ak vám záleží na bezpečnosti.

Zimné pneumatiky sa však z viacerých dôvodov neodporúčajú používať v lete. Pri vyšších rýchlostiach, akými jazdíme na suchom povrchu v letných mesiacoch je auto so zimnými pneumatikami ťažšie ovládateľné. Zimné plášte sú na suchom povrchu taktiež omnoho hlučnejšie, čo vplýva na  pohodlie jazdy. Naopak, kvalitná moderná zimná pneumatika je na mokrom a snehovom povrchu tichá podobne ako letná na suchom. Používanie zimných pneumatík v lete tiež výrazne prispieva ku zvyšovaniu spotreby auta a dezén pneumatík sa opotrebováva rýchlejšie.

Správne uskladnenie pneumatík

Uskladnenie pneumatík má veľký vplyv na ich životnosť. Pneumatiky sa odporúčajú skladovať v miestnosti so stabilnou teplotou, do ktorej nemajú prístup slnečné lúče ani vietor a kde nemôžu prísť do kontaktu s chemickými látkami. Je dobré myslieť aj na škodcov, najmä hlodavce, ktoré by mohli pneumatiky rozhrýzť.

Pred uskladnením pneumatiky dôkladne skontrolujte, či niekde nie je zapichnutý klinec alebo iný ostrý predmet, očistite ich od kamienkov, blata a iných nečistôt. Zároveň sa postarajte aj o elektróny. Ak chcete pneumatiky skladovať bez ráfikov, poukladajte ich na kus igelitu vedľa seba. Ak ich skladujete s ráfikmi, poukladajte ich na seba. Pozor však na príliš veľké teploty, ktoré môžu vzniknúť napríklad v skladovacích miestnostiach z plechu. Teplom sa pneumatiky deformujú a ak sú položené na sebe ich vzájomné tlakové pôsobenie môže spôsobiť ich deformáciu.

reťazeNepodceňte dôležitosť snehových reťazí

U nás nie sú snehové reťaze povinnou výbavou automobilistov. Existujú však úseky, kam vás bez nich nepustia – napríklad na niektoré horské úseky vedúce k lyžiarskym svahom. Ak ste aktívnym automobilistom a jazdíte po rôznych terénoch a krajinách, vo vašej osobnej výbave určite nesmú chýbať. Je dobré staviť na kvalitu a zaobstarať si reťaze, ktoré vám nielenže vydržia desaťročia, ale aj ušetria množstvo času ich nasadzovaním. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú do reťazí investovať a staviť na renomovaných výrobcov. Lacné snehové reťaze z benzínovej pumpy či hypermarketu vám možno ušetria peniaze, ale môžu vás zradiť vo chvíli, kedy sa na ne najviac spoliehate. Či už pri namáhavom a zložitom nasadzovaní alebo pri nezvládnutí ťažkého terénu.

Najkvalitnejšie snehové reťaze sú vyrábané so špeciálnej legovanej oceli, ktorá je odolnejšia voči odreniu a vydrží nápor ťažkého terénu dlhšie. S dobrými reťazami už dnes nestratíte toľko času ich nasadzovaním a skladaním, ako kedysi. Nasadzovanie snehových reťazí bývalo nočnou morou mnohých automobilistov v zime. Reťaze sa vyberajú nielen podľa veľkosti kolesa, ale aj podľa typu vozidla a typu ich využitia v teréne. V našich podmienkach bežnému automobilistovi stačia základné reťaze s dôrazom na kvalitu ich materiálu a spôsob nasadzovania. Profesionálni vodiči by sa okrem rovnakých atribútov mali zamerať na reťaze s štvorhranými záberovými článkami, ktoré majú maximálnu odolnosť voči oderu.

Platí, že kúpou kvalitných reťazí investujete nielen do bezpečnosti, ale aj do pohodlia, ktoré prinesie plynulá jazda, jednoduché nasadzovanie a šťastný návrat domov.

FOTO:  © Dusan Kostic / Dollar Photo Club