Čo je geometria kolies?

Možno sa Vám už stalo, že ste pri riadení na moment pustili z rúk volant a vozidlo sa samovoľne nasmerovalo ku krajnici vozovky, prípadne do protismeru. S najväčšou pravdepodobnosťou je to nesprávne nastavená geometria kolies. V tomto prípade je vhodný čas nechať si geometriu premerať.

car mechanic at wheel alignment with computer

Meranie a nastavenie geometrie kolies

Každé vozidlo má nastavené určité, výrobcom odporúčané, hodnoty geometrie. Práve vďaka správnemu nastaveniu sa vozidlo nevytáča do strán, zimné pneumatikyletné pneumatiky sa prirýchlo neopotrebúvajú a nedochádza k nadmernému spaľovaniu paliva. Vplyvom rôznych faktorov však dochádza k rozladeniu geometrie, čo môže spôsobovať nemalé problémy. V tomto prípade je nutné geometriu kolies nastaviť tak, aby sa kolesá – elektróny príp. hliníkové disky pohybovali v súlade s geometrickou osou vozidla. Nie je to síce žiadna deskriptívna geometria, ani analytická geometria, no je v tom kus matematiky. Pri nastavovaní geometrie sa jedná o tieto základné parametre:

  • Odklon kolesa. Ide o uhol, ktorý v smere jazdy zviera zvislá os kolesa od roviny. Ak sa horná časť kolesa odkláňa smerom von od pozdĺžnej osi kolesa, jedná sa o kladnú hodnotu odklonu. Naopak, ak sa horná časť nakláňa smerom dovnútra, ide o zápornú hodnotu odklonu.
  • Zbiehavosť a rozbiehavosť kolies. Pri zbiehavosti je vzdialenosť kolies vpredu menšia, než vzadu. Pri rozbiehavosti je zas vzdialenosť kolies vpredu väčšia.

Sledujú a nastavujú sa tiež parametre ako záklon a príklon rejdového čapu, polomer osi otáčania, či presadenie kolies.

Aká je cena geometrie?       

Ako kvalitne bude spravená geometria kolies cena nerozhoduje. V autoservisoch sa cena za premeranie geometrie a nastavenie nápravy pohybuje približne v sume do 50€. Všetko však závisí od lokality a inak bude stáť geometria Bratislava, inak zas geometria Košice. V každom prípade je nutné obrátiť sa na konkrétny autoservis, alebo pneuservis. Obavy tiež nemusíte mať ani čo sa týka dĺžky tohto úkonu. Klasické problémy, ktoré spôsobuje nesprávne nastavená geometria auta, vyrieši kvalitný autoservis už do jednej hodiny. Určite však platí, že investícia do geometrie Vám zaručí bezpečnosť jazdy. Takisto výmena a predaj pneumatík už nebude pre Vás tak častou záležitosťou. Určite sa teda oplatí!

FOTO: Big Face + Kadmy / Dollar Photo Club


môj obrázok